
ZELENA ENERGIJA - SPOŠTUJE OKOLJE IN VAŠ ŽEP!
ZRAČNI KOLEKTOR
Je solarna naprava, ki absorbira sončno sevanje in ga pretvarja v toplotno energijo. Za razliko od vodnih kolektorjev , je ogrevani medij v zračnih kolektorjih zrak. Zrak je v hladnem obdobju veliko lažje segreti na 30 °C, kot pa vodo na 60 °C ob sončnem vremenu. Zračni kolektor zajema zrak zunaj (odprtina na spodnji strani kolektorja) ali iz prostora ( kot okno – dve odprtini v prostoru ). Na soncu se aluminjaste palice ( absorberji ) premazane s spektralno selektivnim premazom segrevajo. Skozi segrete palice potuje zrak, ki se segreva in s pomočjo ventilatorja vpihuje v prostor. Za optimalno regulacijo pretoka zraka se uporabljata dva merilnika temperature. Eden je vgrajen v kolektorju, drugi v prostoru ( ohišje regulatorja ). Ko temperatura v kolektorju preseže temperaturo v prostoru, se vklopi ventilator, ki vpihuje topel zrak v prostor. Z velikostjo kolektorja in močjo sonca se premosorazmerno zvišuje toplota zraka, ki hitreje vrti ventilator in tako posledično poveča količino vpihanega zraka v objekt.
Zračni kolektor uravnava klimo v vašem bivalnem prostoru ali pa samo brezplačno izsušuje vaš vlažen zaprt objekt, daleč stran od vašega doma. Ali zračni kolektor segreva, dogreva ali prezračuje je odvisno od izvedbe in postavitve kolektorja. Zračni kolektor ne potrebuje električnega napajanja, saj za pogon ventilatorja in regulatorja temperature poskrbi fotovoltaični modul. Nanj lahko tudi «pozabite«, saj deluje 25 let brez stroškov obratovanja in brez stroškov vzdrževanja.
Kaj je in kako deluje hibridni sončni kolektor?
Klima v zaprtem prostoru je odvisna od:
-
kroženja in izmenjave zraka,
-
vlage v prostoru,
-
temperature,
-
svetlobe ( okna ).
Prve tri možnosti predstavljajo resno težavo za zdravje, če živimo ali delamo v prostoru, kjer ni izmenjave zraka, je vlaga prostora previsoka in temeratura prenizka. Neprezračeni prostori vplivajo na vaše zdravje in povzročajo astmo ter alergije, takšni objekti pa se imenujejo bolne hiše.
PREDNOSTI
REZULTATI
Zračni kolektor ne potrebuje velikega hranilnika ( možnost pri novogradnjah ), saj zrak hitro segreje ( dober izkoristek ) in ga vpihuje v prostor, kjer se akumulira v stenah objekta. Če je objekt izoliran, ni potrebno takoj preklopiti na konvencionalno gretje, saj smo v prostoru zadosti segreli zrak in stene. Črn zračni kolektor, velikosti 2 m2 ( lahko tudi temnozelen, temnomoder ), lahko segreje zrak iz -3 °C na 27 °C pri vpihu 150 m3/h, pri sončnem dnevu, kar zadošča za gretje 50 m2 - 60 m2 velikega prostora.