top of page

Možnosti vgradnje
-
stanovanjske hiše in večstanovanjski objekti (balkoni)
-
gorske koče
-
apartmaji na morju,
-
bivalni zabojniki,
-
zimske terase,
-
proizvodni objekti in skladišča,
-
poslovni prostori,
-
sušilnice.
Kako vgraditi zračni kolektor?
-
Vgradnja na obstoječe hiše in ostale bivalne objekte:
Gre za dodajanje kolektorja na objekt, kjer potrebujemo odprino ( ali dve odvisno od izvedbe ) skozi steno premera od 150 do 180 mm in kolektor privijačimo na steno. Kolektor je v tem primeru tanek 70 mm in brez zalogovnika, velikosti 1,6 m2 ali 2 m2.
-
Vgradnja v nove hiše in ostale bivalne objekte:
Gre za vgradnjo v objekt, kjer je na hrbtni strani kolektorja vgrajen zalogovnik, nekakšno predgretje hladnega vstopnega zraka od zunaj. Velikost zalogovnika je odvisna od debeline izolacije. Pri vgradnji v objekt, se ponujajo še sedeče možnosti:
-
Vgradnja v poslovne objekte:
Aluminjasto ohišje kolektorja, je enako ohišju steklenih fasad in je standardiziran izdelek. Kolektorji se obesijo na vodila fasade ( tip steber/prečka ) in se povežejo na hrbtni strani.
Vgradnja barvnih sončnih zračnih kolektorjev
Položaj in lega
Zračni kolektor je najprimerneje vgraditi na/v steno objekta. Pozimi je potreba po toplem zraku najvišja, osončeni del dneva pa najkrajši, sonce je nizko in s svojimi žarki sije na stene objekta. Pri vgradnji na streho lahko nastanejo težave poleti ( pri črni barvi ), ko ne potebujemo toplega zraka, in kolektor ne deluje, sonce pa neumorno sije na kolektor in ga pregreva ( več kot 120 °C ).
Zračni kolektor je najprimerneje vgraditi na vzhodno, zahodno ali južno stran objekta. Zjutraj, ko je zrak mrzel, lahko uporabimo dogrevanje ( tip 2 ) in postavimo kolektor v vzhodno stran, čez dan ko je zunanji zrak toplejši pa uporabimo gretje + prezračevanje ( tip 1 ) in postavimo kolektor na južno stran objekta.


bottom of page